Перехожий
Administrator
Сообщений: 8041
У нас с: 2012 May
Рейтинг: 3625
|
Все голы Косолапова за "Металлист"
Вава, огромное Вам спасибо за интересные воспоминания об Александре Косолапове! Вам бы написать книгу воспоминаний из истории клуба! Я бы её за любые деньги купил!
Тот гол, который Вы описали, Александр забил в ворота "Кривбасса", а не "Десны" (отчет о голе №5 Косолапова, ниже)!
И в подтверждение ваших слов о его пушечном ударе, можно прочесть в газетных статьях к матчам в которых он забивал свои 8 мячей за МХ!
Теперь о матчах в которых Косолапов забивал свои мячи:
Гол №1 "Фрунзенец" (Сумы) - "Металлист" (Харьков) 0:1 (чемпионат СССР 1977 г. Вторая лига)
16.05.77. Сумы.
«Металлист»: Двуреченский, Крячко, Косолапов, Бахуринский, Животиков, Алёшин (Шопин), Каплун (Шаленко), Берников, Давид, Цымбалюк.
Гол: 0:1 Косолапов (5).
Капітан «Металіста» Лябик вивів на поле Двуреченського, Крячка, Косолапова, Бахуринського, Животикова, Альошина, Каплуна, Берникова, Давида і Цимбалюка. У другому таймі замість Альошина і Каплуна відповідно вийшли Шопін і Шаленко.
– Перед початком зустрічі пройшов сильний дощ, – сказав нам начальник команди Віктор Удовенко. – І тому поле стало важким. Грати футболістам було нелегко. Треба врахувати й те, що господарі поля в попередньому турі у Горлівці перемогли «Шахтар» – 1:0. Незважаючи на досвідченого суперника, сумчани жваво розпочали матч. Це не злякало гостей. Вони теж відповіли контратакою, яка одразу ж принесла їм успіх. На 5-й хвилині захисник сумчан відбив м’яч головою якомога далі від своїх воріт, але в цей час до нападу підключився Косолапов. Олександр, набігаючи, метрів з 30-ти сильно пробив низом, і голкіпер «Фрунзенця» був безсилим проти такого удару. Так у рахунку повели харків’яни.
Після цього гра проходила зі змінним успіхом. Воно й зрозуміло, бо господарі поля весь час намагалися зрівняти результат, а харків’яни не тільки зберегти його, але й збільшити. Це й наклало відбиток на гру, яка була нервовою. Правда, двічі міг відзначитись Цимбалюк: у першому випадку добре зіграв воротар, а в другому Юрій не зміг точно пробити. Потім «Фрунзенця» від другого голу врятувала штанга. Це Давид все-таки зумів пробити по воротах із важкого становища.
У сумчан же була єдина можливість зрівняти рахунок, але в дуелі з їх нападаючим Двуреченський зумів вийти переможцем. На думку старшого тренера харків’ян Євгена Лемешка, добре провели зустріч Двуреченський, Косолапов, Каплун і Лябик.
Гол №2 "Сперанца" (Дрокия) - "Металлист" (Харьков) 0:2 (чемпионат СССР 1977 г. Вторая лига)
03.10.77. Дрокия.
Голы: 0:1 Косолапов, 0:2 Давид.
Футболісти харківського «Металіста» зустрічалися в місті Дрокія з місцевою «Сперанцею». Гра проходила у сильний дощ з відчутною перевагою гостей і закінчилася їхньою перемогою з рахунком 2:0. Голи забили О. Косолапов і Р. Давид. А в першому колі, як відомо, суперники зіграли внічию – 1:1.
У «Металіста» тепер 47 очок після 36 ігор. 6 жовтня він проведе в Одесі раніше пропущений матч з лідером чемпіонату – місцевими армійцями.
Гол №3 "Металлист" (Харьков) - "Атлантика" (Севастополь) 1:0 (чемпионат СССР 1978 г. Вторая лига)
02.04.78. Харьков. Стадион "Металлист".
Судья: Б.Швецов (Киев).
"Металлист": Двуреченский, Крячко (Журавчак), Поточняк, Алёшин, Косолапов, Берников (Сапешко), Ткаченко, Дегтярёв, Давид, Бачиашвили, Лихачёв (Линке).
Гол: 1:0 Косолапов (80).
Ось уже кілька днів у нашому місті стоять теплі і сонячні дні. Чудовим виявився день і вчора. Урочисто було і на стадіоні „Металіст”, де відбулося відкриття чемпіонату країни серед команд другої ліги классу „А”. Парад місцевих футбольних команд, „винуватців” торжества — харківського „Металіста” і севастопольскої „Атлантики”, привітання заступника голови міського спорткомітету з фізичної культури і спорту О. Зубова, підняття прапора змагань, квіти — все це сприяло хорошому настрою як учасників матчу, так і уболівальників.
Обидва суперники, які добре знають один одного, розпочали гру без розвідки. І якщо у харків`ян склад команди, у порівнянні з минулим роком, змінився майже неа половину, то у севастопольців в середній лінії слід визначити появу лише досвідченого Грігор`єва, який торік виступав за сімферопльску „Таврію”.
Здавалося, що це повинно було насторожити гостей, але вони спочатку ні в чому не посткупалися харків`янам. Всановивши щільну опіку, футболісти „Атлантики” не давали змоги господарям поля наблизитись до підступів своїх воріт. І лише в середині першого тайму „Металістові” вдалося створити перше небезпечне становище, та капітан наших земляків Берніков, опинившись у вигіднму становищі, не зміг як слід обробити м`яча. Через кілька хвилин сітуація повторилась: необачний вихід з ворот Гудзя міг дорого коштувати севастопольцям, але на жаль сильний удар Лихачова не виправдав надій глядачів. Так само було й на останній хвилині тайму, коли після „вистрілу” Бернікова, досвідчений форвард знов-таки не зміг влучити в ціль.
Друга половина матчу, як, до речі, і перша, проходить у безперевних атаках харків`ян. Вони увесь час намагаються, здавалося б, взяти „штурмом” фортецю севастопольців, багато нашіх гравців імпровізують, але цієї імпровізації виявляється замало, коли в команді поки що не відчувається чіткої системи в організації атак. А звідси й брак. Можливо, його можно віднести й на початок сезону. Бо „Металіст”, посідаючи на сьогодні за своїм добре підібраним складом ледь не перше місце в зоні, повинен надалі показувати більш змістовну і цілеспрямовану гру, особливо у нападі. Так в другому таймі Берніков, двічі підряд Бачиашвілі і Дегтярьов не використовують вигідні можливості для взяття воріт суперників.
Нарешті 80-а хвилина зустрічи. Лінке, увійшовши з м`ячем у штрафний маіданчик „Атлантики”, намагався в стрибку головою пробити по воротах Гудзя, та севастопольці при цьому порушили правила. І суддя в полі Б. Швецов призначив вільний удар. До м`яча підійшов Давид: пас Косолапову — і м`яч у сітці воріт моряків.
Останні хвилини гри знов-таки проходять у безперервних атаках харків`ян, але їм так і не вдається збільшити рахунок.
В обороні господарів поля слід відзначити чітку гру досвідченого Поточняка. В середній лінії „Металіста” вдало зіграв Леонід Ткаченко, який активно допомагав як своїм товаришам по захисту, так і по нападу. Він і одержав спеціальний приз „Вечірнього Харкова”, як кращий футболіст команди. У гостей таким виявився Володимир Сугак. Йому вручено приз спортклубу „Металіст”.
Гол №4 "Буковина" (Черновцы) - "Металлист" (Харьков) 1:1 (чемпионат СССР 1978 г. Вторая лига)
26.05.78. Черновцы.
"Металлист": Двуреченский, Журавчак, Поточняк, Крячко, Косолапов, Берников, Ткаченко, Дегтярёв, Сапешко (Шаленко, Линке), Бачиашвили, Лихачёв.
Голы: 0:1 Косолапов (17), 1:1 Самуляк (48, с пенальти).
Два дні у Чорнивцях йшов дощ. Не вщухав він і вчора. І лише перед початком зустрічи він на деякий час припинився, але під час другого тайму пішов знову. Важкий грунт, безперечно, заважав футболістам обох команд діяти на високих швидкостях. І тому гра проходила в спокійному руслі.
А на 17-й хвилині послідувала контратака харків`ян і чернівчани неподалік від штрафного майданчика порушили правила. Після того, як гості розіграли штрафний, м`яч несподівано було переадресовано захисникові Косолапову, і той сильним і точним ударом послав м`яч в сітку воріт Нікітіна.
Спроби гостей поля відігратись у першому таймі так і не принеслиїм бажаного разультату.
Після перерви футболісти „Буковини” провели небезпечну контратаку, і захисники „Металіста” при відборі м`яча у Самуляка, який увійшов у штрафній майданчик, порушили правила. І суддя призначив пенальті, який „реалізував” потерпілий. Надалі особливо гостріх моментів біля воріт обох команд не було. Гра вирівнялась і проходила в центрі поля.
А за три хвилини до фінального свистка міг відзначитись Дегтярьов, але його удар прийшовся у перекладину. Нічия — 1:1. У харків`ян слід відзначити активну гру Бачиашвілі і капітана команди — Бернікова.
Гол №5 "Металлист" (Харьков) - "Кривбасс" (Кривой Рог) 2:1 (чемпионат СССР 1978 г. Вторая лига)
18.06.78. Харьков. Стадион "Металлист".
Судья: О.Теметев (Ужгород).
"Металлист": Двуреченский, Крячко, Поточняк, Алёшин, Косолапов, Берников, Ткаченко, Сапешко (Маринович, Скоромный), Линке (Мартишов), Бачиашвили, Лихачёв.
Голы: 1:0 Косолапов (8), 2:0 Линке (11), 2:1 Чумак (44).
Наші земляки запропонували з перших хвилин швидкий темп. І в одній з контратак гості порушують правила. Подача у штрафний майданчик „Кривбаса” — і Бачиашвілі у боротьбі на „другому поверсі”зумів вийти преможцем, він головою переадресував м`яча назад прямо на Косолапова, який набігав, і той без обробки метрів з сорока влучив у праву „дев`ятку”. Красивий гол Безеперчно, воротар був не готов до прийому м`ча, по-друге, команда не очікувала такого початку. Знову атакують господарі поля, і захисники „Кривбаса”, не ризикуючи відправляють м`яч за лінію воріт. Після розигришу кутового м`яч потрапив до Лінке — точний і сильний удар у дальний від Ісакова кут воріт був невідпорним.
Збентежені гості намагаються прорвати оборону „Металіста” та харків`яни майже вісєю командою дружно відходили назад і організовували міцний заслон на подступах до свого штрафного майданчика. Довелося криворіжцям розв`язувати важке завдання — долати глубокоешолоновану оборону суперників. Так на вістрі атак у них набезпечно діють Захаров, Чумак і Дмитренко. І на 17-й хвилині Чумак, перебуваючи у вигідному становищі, скоротити рахунок та він невдало обробив м`яча — і наші захисники відбили його від воріт. Потім Дмитренко, скориставшись помилкою Поточняка, вийшов сам на сам з Двурєченським — і „вистрелив” у нижній правий кут, але страж воріт „Металіста” забрав м`ча намертво.
Ініціативою знову заволодівають харків`яни. На 25-хвилині вони розіграли красиву многоходову комбінацію, і Лихачов наніс прицільний удар в прямокутник воріт, але останньої миті захисник зумів підставити ногу і небезпечне становище було ліквідовано. Через хвилину Ткаченко з розвороту б`є по воротах, Ісаков при цьому неправильно зайняв позицію — і Черних вибив м`яч з порожных воріт.
Поступово темп гри знижується. Господарі поля атакують вже меншими силами. А раз так , їх гра у нападі стає не такою гострою, як з початку. І за хвилину до перерви криворожціі скорочують розрив у рахунку. Сталося це так, харків`яни порушують правила, Верещак віддав пас Чумаку, наші захисники гадали, що нападаючий гостей перебуває у положенні поза грою, але той, не вагаючись, послав його у сітку воріт Двурєченського.
По переві кривбасівці спробували перехопити ініціативу, однак, кілько гострих випадів господарів (Ткаченко, Бачиашвілі, Альошин, Лінке) змусили їх відійти назад. А на 32-й хвилині Бачиашвілі в падінні через себе ефектно пробив в напрямку воріт Ісакова, та його удар, на жаль, прийшовся мимо. Потім Ткаченко опинився сам на сам з проти голкіпера „Кривбаса”, але влучити у ціьт йому не вдалося. Кінцівка матчу була за господарями поля. І все ж рахунок першого тайма зберігся до фінального свистка. Слід зазаначити невпевнене суддівство бригади з Ужгорода на чолі з Александром Теметєвим.
Гол №6 СКА (Львов) - "Металлист" (Харьков) 1:2 (чемпионат СССР 1978 г. Вторая лига)
19.09.78. Львов.
"Металлист": Двуреченский, Журавчак, Поточняк, Крячко, Косолапов, Шаленко, Алёшин, Дегтярёв (Берников), Хижак (Линке), Бачиашвили (Сапешко), Лихачёв.
Голы: 1:0 Гамалий (18), 1:1 Шаленко (35), 1:2 Косолапов (55).
На відміну від попереднього матчу з ужгородською „Говерлою”, якому був притаманний внутрішній драматизм, вчорашній поєдинок з армійцями Львова з харків`янами проходив так, наче в команд не було ніяких таємниць. На перший план, безперечно, було висуното бажання переграти суперника завдяки повній мобілізації, індівідуальній та колективній майстерності. Гострі ситуації неодноразово виникали біля обох воріт. Голкіперам Двурєченському і Коротенко доводилося частенько виручати свою команду. І все ж на18-й хвилині сольний проход Гамалія увінчався успіхом: метрів з 18 його удар у верхній кут воріт був невідпорним.
Після пропущеного голу харків`яни значно активізувалися: небезпечні атаки Бачиашвілі, Лихачова, Альошина підтримують захисники Журавчак і Крячко. На 35-й хвилині Лихачов зіграв у стінку з Шаленком, і той метрів з 25 сильним і точним ударом спрямував м`яч у ніжний кут воріт.
Кінцівка першого тайму пройшла в обапільних атаках, та збільшити рахунок жодній з команд не вдалося.
Після перерви наставник „Металіста” Євген Лемешко зробив ряд замін. Поява на полі Бернікова, який, до речі, одержав травму в матчі з „Говерлою”, внесла значні корективи в гру середньої лінії — вона заграла гостріше і цілеспрямованіше. На 55-й хвилині до нападу підключився захисник Косолапов, і після його гарматного удару метрів з 25 воротар армійців був безсилим.
Господарі поля намагаються врятувати становище, але оборона наших земляків діє без метушні. І завдяки колективній грі, „Металіст” не залишає ніяких шансів суперникові відібрати у лідера хотя б очко.
—Гра була дуже важкою, нервовою. Вона вимагала від футболістів обох команд повної самовіддачі. Вважаю, що наші хлопці повність впоралися із завданням, поставленим перед ними, — виграли дві зустрічи і набрали на виїзді чотири очка з чотирьох можливих, — сказав після матчу Євген Лемешко.
Гол №7 "Металлист" (Харьков) - "Динамо" (Тбилиси) 3:0 (чемпионат СССР 1982 г. Высшая лига)
1982-05-08. Харьков. Стадион "Металлист". 35800 зрителей.
Судьи: Д.Кадетов, Ю.Звягинцев, И.Захаров(все Москва).
"Металлист": Житник, Кузнецов, Поточняк, Косолапов, Камарзаев, Берников, Ткаченко, Сусло, Малько (Недяк, 68), Линке (Сааков, 62), Крамаренко.
"Динамо": Габелия, Сулаквелидзе, Чивадзе, Хизанишвили, Муджири, Дараселия, Сванадзе (Челебадзе, 62), Какилашвили, Шенгелия, Цава, Месхи (Костава, 46).
Голы: 1-0 Сусло (12), 2-0 Косолапов (29), 3-0 Сааков (80).
Победа, как она ни великолепна, не скрасила чувства горечи. Команда лишилась основного диспетчера, и перед тренерами снова, в который раз в нынешнем сезоне, встали сложные проблемы.
...Трибуны «Металлиста» впервые в нынешнем сезоне заполнились до отказа. Даже без Кипиани и Гуцаева «Динамо» выглядело весьма основательно. Семь заслуженных мастеров спорта – это ли не гарантия авторитета силы? Впрочем, первые десять минут если и дали возможность харьковским зрителям убедиться в богатом техническом арсенале тбилисцев, то ни в коем случае не показали игрового превосходства гостей.
Уже на 12-й минуте матча Габелия вынужден был достать мяч из сетки. Ударом издали начал атаку Малько. Затем отскочивший от чьей-то спины мяч сильно пробил Берников, а завершил замысловатую футбольную фразу стремительно набежавший Сусло – 1:0.
Непростительно инертно отреагировали на забитый мяч именитые гости. Вот когда стало ясно, что в организации игры они явно уступают хозяевам поля. А «Металлист» атаковал широко, большими силами. Не раз опасно подключался к нападению Кузнецов, пробовал бить по воротам Камарзаев. Много и успешно трудился Ткаченко.
Тревожно было у тбилисских ворот на 18-й минуте, когда навесной передачей Камарзаев создал голевую ситуацию и затем харьковчане четырежды подают угловые. Еще через пять минут пытается протаранить оборону гостей настойчивый Крамаренко,
и на самой линии штрафной его грубо сбивают с ног. Габелия умело командовал установкой «стенки». И все же защитник Косолапов нашел изъян в ее «конструкции». Пушечным низовым ударом он пробил настолько сильно, что вратарь тбилисцев даже не шелохнулся – 2:0.
У тбилисцев несколько активнее, чем обремененные славой и титулами игроки сборной СССР, действовали юные Цава и Месхи. Именно Цава на 32-й минуте нанес по сути дела первый придельный удар по воротам «Металлиста», но Житник легко отразил посланный в дальний нижний угол мяч. А на 35-й минуте харьковский голкипер спас ворота после сильнейшего удара Месхи – младшего. Реальную возможность «размочить» счет гости имели на предпоследней минуте первого тайма, когда после подачи углового Житник единственный, мне кажется, раз серьезно ошибся. Но Сулаквелидзе не сумел попасть в пустые ворота.
Игра у южан не складывалась. И они, забыв о спортивной чести, совсем не по-рыцарски повели себя во второй половине встречи. За спиной у судей Сулаквелидзе подкараулил энергичного Кузнецова, и... врачи вынуждены были оказывать защитнику харьковчан помощь. На 62-й минуте все тот же Сулаквелидзе так «нейтрализовал» при встрече Линке, что тот вынужден был покинуть поле. Завершил эту печальную «серию» Хизанишвили. В центре поля при совершенно безобидном, казалось, споре за мяч он со спины атаковал Малько, и... «скорая помощь» увезла харьковчанина с двойным открытым переломом.
На поле появились Сааков и Недяк, пришлось производить перегруппировку силу, Кузнецов занял место в полузащите. И хотя тбилисцы укрепили свою переднюю линию опытным Челебадзе, счет на табло не менялся. Мяч, правда, побывал однажды в харьковских воротах, но капитан тбилисцев Чивадзе послал его в сетку, находясь в положении «вне игры». А на 80-й минуте, когда гости увлеклись атаками, Сааков у линии штрафной подхватил мяч и. выйдя один на один с Габелий, расстрелял тбилисские ворота – 3:0.
«Красное Знамя»
Гол №8 ЦСКА (Москва) - "Металлист" (Харьков) 0:1 (1/2 финала Кубка СССР 1983 г.)
19.03.83. Москва. ЛФК ЦСКА. 4000 зрителей.
Судьи: В.Миминошвили, Г.Сепиашвили, У.Пурцеладзе (все - Тбилиси).
"Металлист":Ю.Сивуха, В.Каплун, Р.Поточняк, А.Бойко, В.Камарзаев, А.Косолапов, Л.Ткаченко (Л.Горбик, 77), В.Сусло (А.Федецкий, 118), В.Линке, Л.Сааков, О.Крамаренко (С.Берников, 72).
Голы: 0:1 А.Косолапов (100).
Волею жребия свой полуфинальный матч на Кубок СССР с ЦСКА "Металлист" проводил в Москве. Фактор чужого поля, а так же непревычное для харьковчан жёсткое покрытие легкоатлетического футбольного комплекса ЦСКА определили тактику игры нашей команды: если армейцы сделали акцент на атаку, то "Металлист" основное внимание уделил обороне.
Когда же харьковчане шли вперёд, то увлекались, оставляя свободные зоны, и футболтсты ЦСКА получали возможность обострить положение. Преуспевали в этом Ю.Чесноков и, особенно, А.Тарханов.
И всё же первые 45 минут встречи обе команды создали, по сути дела, лишь два голевых момента. На 6-й минуте хорошую атаку ЦСКА мог завершить А.Тарханов, вышедший один на один с Ю.Сивухой. Однако вратарь "Металлиста" не позволил форварду поразить цель. В свою очередь отличился и голкипер армейцев В.Новиков, на 25-й минуте не давший открыть счёт В.Сусло.
В хоккее есть простой, но эффективный приём - вбрасывание шайбы в чужую зону. Нечто подобное использовали и хозяева поля. Они посылали мяч за спины защитников "Металлиста" длиже к вратарской площадке, и сразу же у ворот харьковчан возникали опасные моменты.
В отличии от москвичей харьковчане строили своё наступление медленнее, собирая для атаки большие силы. На 59-й минуте, правда, В.Линке совершил сольный проход, продемонстрировав хороший дриблинг, но в последний момент замешкался...
В середине второй половины этого напряжённого матча футболисты ЦСКА заметно активизировались. Но защитники В.Каплун, Р.Поточняк, В.Камарзаев действовали надёжно.
Концовка матча осталась за "Металлистом". Близки к цели были А.Горбик, В.Сусло, Л.Сааков, В.Линке. Но основное время так и закончилось вничью - 0:0.
Первые дополнительные 15 минут начались яростными атаками армейцев. Из выгодных положений били А.Тарханов (дважды) и Ю.Чесноков, и все три раза на пути мяча вставал Ю.Сивуха. Уверенная игра голкипера словно вдохновили харьковчан. Счастливой для "Металлиста" оказалась сотая минута встречи. В метрах 25-и от ворот ЦСКА наши футболисты получили право на штрафной, и Александр Косолапов сильнейшим ударом "пробил стенку" - 1:0!
Хозяева поля бросились отыгрываться всей командой, оставляя бреши в защите. Дважды мог наказать их за опрометчивость Л.Сааков, но в первом случае он попал в штангу, а во втором, выйдя с газу на глаз с В.Новиковым, промедлил, упустил момент, а вместе с ним - и возможность забить второй гол.
Отчаянные попытки москвичей спасти игру ни к чему не привели, и харьковчане впервые в истории отечественного футбола стали финалистами Кубка СССР.
Во втором полуфинальном матче, который проходил в Донецке, "Шахтёр" по пенальти (основное время закончилось вничью - 1:1) со счётом 4:2 победил ленинградский "Зенит". Таким образом, спор за почётный трофей на финальной стадии превратился в чисто соседское дело. Кто будет обладателем Кубка страны, донецкие или харьковские футболисты, станет известно 9-го мая - в День Победы. Матч состоится в Москве.
"Красное Знамя"
Один Клуб - на все життя!
|
|