Дива не сталося. Перший з серії топ-матчів за участю команди київського "Динамо" на рідному стадіоні зібрав трохи більше, ніж півстадіону. То за умови, що в столиці було сонячно і безвітряно. Нічого не поробиш. Післяреволюційний Київ ніяк не може перелаштуватися на футбольний лад, а футбол чимало людей сприймають саме в контексті недавніх буремних подій. Власне, на стадіон більшість вболівальників добиралися саме через Майдан. Зокрема - гравець "Ворскли" Денис Дедечко, який, скориставшись вихідним в ігровому графіку своєї команди і приїхав до рідного міста, де фотографувався з друзями на фоні барикад. На Майдані довелося зустріти чимало людей з динамівською атрибутикою, а також групу харківських ультрас. Про слобожанських фанатів нагадувала також композиція, яка лунала з одного з вікон Головпоштамту. Пісня ця - мабуть, найпопулярніший нині хіт про керівника держави-окупанта в харківсько-донецькому виконанні.
Безпосередньо на "Олімпійському", перед початком поєдинку фанати киян згадували про події тижневої давнини. Дві красномовних розтяжки "Серце зупинилося, коли ти впав... Міцного здоров'я тобі, наш капітане!" та "Канкава - respekt" - звісно, то про Олега Гусєва і того, хто його врятував. На поле ж команди вийшли разом з моряками корабля "Кіровоград", які не зрадили присязі і залишилися вірними Україні. Їх стадіон зустрів стоячи, тривалою овацією.
Між тим, окрім Гусєва, тренер киян Олег Блохін не зміг у цьому матчі використати центрального оборонця Александара Драґовіча, котрий травмувався напередодні матчу. Євген Хачеріді перебуває в лазареті вже давно й, зважаючи на це наставникові "біло-синіх" довелося ризикувати і виставляти в центрі захисту поряд з Домаґоєм Відою його земляка Оґнєна Вукоєвіча. Тим самим, Блохін одночасно відмовився й від використовуваного в двох останніх матчах тактичного варіанту 4 - 2 - 3 - 1, який власне й приніс динамівцям успіх в чвертьфінальному поєдинку Кубка в Харкові.
На цей раз "Динамо" грало в звичній розстановці 4 - 1 - 4 - 1, з єдиним чистим опорним хавбеком Міґелом Велозу і двома атакувальними центральними півоборонцями Денисом Гармашем і Юнесом Беландою. Марокканець, до слова, теж, залікувавши пошкодження, повернувся в основну групу лише напередодні. Треба відзначити також повернення до основи після двоматчевої перерви центрального нападника Дьємерсі Мбокані. На решті позицій у "Динамо" були звичні виконавці. Воротар - Олександр Рибка. На флангах оборони - Даніло Сілва (справа) і Євген Макаренко (зліва). Роль вінґерів традиційно виконували капітан Андрій Ярмоленко і Жермейн Ленс.
Тренер гостей Ігор Рахаєв, як і очікувалося, обрав тактичний варіант без номінальних нападників. Зрештою, лише номінально, бо схематично центрфорвард у харків'ян все ж був. Цю роль виконував повернений до складу після тривалої паузи Алехандро Ґомес. Місце у воротах "Металіста" фактично на безальтернативній, враховуючи травму Богдана Шуста, основі зайняв Олександр Горяїнов. Дискваліфікованого за вилучення в матчі з "Шахтарем" Крістіана Вільяґру на правому фланзі оборони замінив Павло Ксьонз. В центрі захисту знову вийшли Папа Ґуйє та Айїла Юссуф, для якого то була перша поява перед київською публікою після переходу в "Металіст". Може Рахаєв і хотів би змінити цей дует, але виходу немає, адже травмовані Родріґо Моледо та Андрій Березовчук, котрий, до слова, дивився матч в ложі преси. Зліва ж у захисті грав Марсіо Азеведо. Опорну зону цементували Едмар та Андрій Богданов. Роль атакувальних хавбеків виконували Марлос (справа), Клейтон Хав'єр та Себастьян Бланко (зліва).
На відміну від кубкового протистояння півторатижневої давнини на цей раз харків'яни не стали діяти в своєму класичному стилі, який полягає в тотальному контролі над м'ячем, а свідомо віддали суперникові ініціативу, вибравши контратакувальний варіант. Щоправда, володіючи територією, кияни не демонстрували високих швидкостей, а тому й не вирішуваних завдань перед обороною опонентів не ставили. Тим самим, єдиним гострим моментом поруч з ворітьми Горяїнова в перших десять хвилин з натяжкою можна назвати удар Мбокані метрів з 25-ти, з яким Горяїнов легко впорався. Натомість "Металіст" відповів набагато гостріше. Перехопивши м'яч у середині поля, Хав'єр віддав передачу вправо на хід Бланко. Себастьян виходив сам на сам з Рибкою, однак, втративши швидкість, потім намагався поспішно перекинути воротаря. З завданням аргентинець впорався лише наполовину, бо пустивши "кулю" над воротарем, до воріт добити харків'янин не зумів, точніше, вдарив так, що Віда встиг вибити м'яч.
В цілому такий спокійний початок віщував тривалу позиційну боротьбу. Втім, на дев'ятій хвилині динамівці відкрили рахунок після елементарної помилки Горяїнова. Розіграш кутового, навіс від Даніло Сілви справа, який воротар гостей, вчасно вийшовши з воріт, мав забирати. Так і сталося, проте зафіксувати м'яч у руках Горяїнов не зумів і випустив "яблуко розбрату" з рук. М'яч впав голкіперові за спиною, під ногами Гармаша і Віди. Денис у порожні ворота не промахнувся, а гол присвятив своїй щойно народженій дитині.
Відкривши рахунок, тепер вже кияни запропонували суперникам діяти першим номером. Мабуть, то була помилка, бо харків'яни з доброї волі опонента отримали змогу діяти в тій манері, яка їм найбільше пасує. Зрештою, довго контролюючи м'яч, гості тривалий час до воріт Рибки добратися не могли, а загострювали гру виключно з допомогою стандартних положень. То до тієї миті, поки грубо не помилився Віда. Домаґой віддав м'яч у ноги Бланко. Себастьян, не довго думаючи, коротким пасом на хід вивів на побачення з Рибкою Ґомеса. Втім, Алехандро не зумів відірватися від оборонців суперника і пробив по воротах надто слабо.
Зрештою, перевага "Металіста" таки втілилася в гол на 26-й хвилині. Тривале комбінування на чужій половині поля завершилося передачею Марлоса справа на Едмара і фантастичним за точністю і майстерністю ударом українського бразильця щокою на виконання з 17-метрової відстані точно у верхній кут - 1:1.
Не можна сказати, що пропустивши цей гол, динамівці знітилися чи на емоціях почали відходити від обраного заздалегідь ігрового малюнка. Навантажуючи здебільшого правий фланг, кияни регулярно ставили оборону суперників у тупикове становище. Після прострілу Беланди справа забивати міг Ленс. Та в останню мить голландцеві завадив, вибивши м'яч на кутовий, Папа Ґуйє. Згодом по тому ж краю на швидкості прорвався до штрафного майданчика Ярмоленко. Прострільну передачу Андрія суперники панічно перервали, але м'яч відскакував точно під удар Беланді. Втім, Юнес чомусь "заснув" і вибігав до м'яча з запізненням.
Та що марокканцеві не вдалося в цьому випадку, він зробив через якихось п'ять хвилин. На цей раз передачу справа виконував Ленс, а замикав Ярмоленко. Горяїнов удар впритул відбив, але Андрій дістав "кулю" поруч з лицьовою лінією і виконав скидку на Беланду. Юнес, не маючи перед собою жодного суперника, бив метрів з 15-ти без перешкод. Сильний удар шведою на силу в лівий кут не залишав Горяїнову найменших шансів. "Куля", відбившись від стійки, влетіла у сітку - 2:1.
Головний за підсумками першого тайму висновок - перевага динамівців на правому фланзі виглядала критично великою. Мало того, що з цього краю виходила вся небезпека воротам Горяїнова, так ще й обидва лівофлангових гравці "Металіста" завершили перший тайм з жовтими картками. Ці нюанси, а також проблеми харків'ян з центром оборони і ненадійна гра воротаря шансів на успіх гостям майже не залишали.
З початком другої половини ігрова картина не змінилася. Середній темп і зосереджений в центральній зоні епіцентр гри великих шансів на загострення гри гостям не давали. Розумів це й Рахаєв, а тому вже на 51-й хвилині він провів заміну, випустивши замість опорного хавбека Богданова центрального нападника Володимира Гоменюка. Тим самим, Ґомес змістився на лівий фланг півоборони, Хав'єр перейшов у опорну зону, Марлос діяв під нападником, а Бланко грав справа. Певну територіальну перевагу завдяки цій перестановці гості здобули й навіть створили небезпеку поблизу воріт Рибки. То Ксьонз, підключившись до атаки, здійснив перехоплення на своєму правому фланзі і миттю пробив метрів з 25-ти в дальній кут, але у ворота не влучив.
Між тим, динамівці своїми нечастими вилазками створювали суперникові проблеми значно більші. Ярмоленко, отримавши на куті штрафного майданчика передачу від Велозу, підробив м'яч під ліву ногу і виконував свій фірмовий удар у дальній кут, однак трохи не влучив у ворота. Згодом після передачі справа удару метрів з 17-ти низом завдавав Гармаш - поруч зі стійкою. Коли ж кияни запустили Ярмоленка в контратаку, цей випад відчайдушним фолом зривав вже Ґомес. Тим самим, Алехандро став третім лівофланговим гравцем "Металіста", який отримав у цьому матчі попередження.
Зрештою, харків'яни таки приборкали м'яч до власних ніг і, атакуючи великим числом, змушували суперників губити зони. Першим нагоду забити втратив Ксьонз. Отримавши діагональ з середини поля, Павло опинився на правому фланзі в межах карного майданчика господарів без опіки, але розпорядився м'ячем не надто вдало - Ксьонзів простріл прошив штрафний майданчик і "куля" полетіла до протилежної бічної лінії. Зрештою, через кілька хвилин Павло таки взяв участь в гольовій атаці. Вкотре підключившись до наступу, Ксьонз віддав на своєму краї короткий пас на хід Ґомесові. Алехандро, набравши швидкість, з допомогою фінта позбувся опіки Гармаша і зряче прострелив у район ближньої стійки. Там, зігравши на випередження, вразив дальній кут Гоменюк - 2:2.
Динамівці розуміли, що після поразки в Дніпропетровську більше права на осічку вони не мають. Тому господарі кинулися у наступ, демонструючи велике бажання й агресивність. При цьому нагоду вийти вперед "Динамо" мало майже відразу. То Ярмоленко на правому фланзі обікрав Азеведо і віддав передачу на Даніло Сілву, котрий миттю навісив у штрафний майданчик. "Куля" пролетіла над головами Папи Ґуйє та Мбокані й впала точно під ноги Гармашу. Денис бив метрів з десяти, поклавши корпус, але Горяїнов цей постріл у стрибку відбив. Другим темпом атаку підтримав Макаренко. Вхопивши "кулю" на лівому куті штрафного майданчика, Євген прагнув уникнути підкату від Едмара, але врешті пірнув через ноги суперникові і отримав за це від арбітра Швецова попередження за симуляцію.
Вболівальники киян з цим, мабуть, справедливим рішенням судді, звісно, не погодилися. Але ще більше обурення викликали два наступних вердикти рефері. Спершу був удар від Ярмоленка метрів з 25-ти під поперечину, який в красивому стрибку відбив Горяїнов. Після подачі кутового динамівці навіть забили м'яч, однак Швецов взяття не зарахував, зафіксувавши порушення з боку Вукоєвіча в боротьбі за верховий м'яч з Ксьонзом. Коли ж Швецов вирішив не карати призначенням одинадцятиметрового втрапляння Мбокані в руки Азеведо, трибуни вже не стрималися і почали скандувати на адресу арбітра образливі заряди.
Та все ж тиск "Динамо" результат приніс. Але щоб забити втретє, кияни таки змусили Швецова призначити пенальті. Беланда, перехопивши м'яч у середині поля, зробив передачу на хід Мбокані. Дьємерсі, увійшовши до штрафного майданчика, в оточенні трьох оборонців зупинився й, піднявши голову, зробив скидку вліво, на хід Гармашу. Денис, набравши швидкість, входив до воротарського майданчика, де його у відчайдушному підкаті збив Ксьонз. З позначки Ярмоленко, розвівши м'яч і воротаря по кутах, пробив бездоганно - 3:2.
Решта - справа техніки. Велозу в середині поля перехопив м'яч у Ґомеса і миттю кинув у прорив Мбокані. Дьємерсі, помітивши, що підтримки у нього немає, в оточенні трьох оборонці увійшов до штрафного майданчика і, кілька разів їх хитнувши, пробив метрів з 14-ти точно у ближній кут - 4:2. Справу зроблено.
Харків'яни, звісно, не змирилися й спробували врятувати ситуацію. Та все, на що вони спромоглися, так це на друге попередження для Вукоєвіча, котрий перед входом до власного штрафного майданчика збив Марлоса. Штрафний постраждалий пробив добре, та "куля" пролетіла поруч з хрестовиною. "Металіст" збільшив безвиграшну серію до семи матчів і тепер майже ґарантовано випав з боротьби за місце в лізі чемпіонів. Динамівці ж здобули одну з найяскравіших перемог за останніх кілька років. Шкода лишень, що столичні вболівальники гідно подякувати команді не захотіли. Щойно Мбокані відзначився вчетверте, до виходів полилися ріки людей. Іноді збагнути логіку наших людей дуже складно...
http://old.ua-football.com/ukrainian/high/534197e1.html