У Німеччині заарештовано колишнього українського банкіра Бориса Тимонькіна. Він може стати свідком у справі про відмивання коштів Сергієм Курченком і Олексієм Азаровим.
У Німеччині розслідується кримінальна справа за підозрою у відмиванні грошей компаніями, якими керував Борис Тимонькін
Колишнього голову правління "Укрсоцбанку" і заступника голови наглядової ради групи компаній СЄПЕК Бориса Тимонькіна у неділю, 14 червня, було заарештовано у берлінському аеропорту "Шенефельд". Відповідну інформацію DW у вівторок, 16 червня отримала у прес-службі Генеральної прокуратури федеральної землі Бранденбург. Арешт відбувся згідно з міжнародним ордером, виданим Україною.
Торік МВС України оголосило Тимонькіна у розшук. За даними Генеральної прокуратури України, він підозрюється у "створенні злочинної організації з метою вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину". Йдеться про кримінальну справу, згідно з матеріалами якої група компаній СЄПЕК Сергія Курченка відмивала гроші і ухилялася від сплати податків за рахунок фіктивних імпортно-експортних операцій зі скрапленим газом. Українські ЗМІ називають Тимонькіна "банкіром Курченка". "Заарештований продавав скраплений газ і не сплачував податки до українського бюджету. Україні було завдано збитків на 281 мільйон євро", - йдеться у повідомленні німецької федеральної поліції.
Що Тимонькін робив у Німеччині?
Згідно з інформацією федеральної поліції, Тимонькін прибув до Берліна літаком авіакомпанії Pegasus Airlines зі Стамбула. Приїзд Бориса Тимонькіна міг мати діловий характер. У кількох годинах їзди від німецької столиці розташований офіс компанії Sparschwein Gas GmbH. Ця компанія управляє мережею з більш ніж ста автозаправних станцій, які торгують скрапленим газом. 2013 року Сергій Курченко та син тодішнього екс-прем'єра Олексій Азаров через офшорні компанії придбали цю мережу, яка увійшла до групи компаній СЄПЕК.
Sparschwein Gas GmbH продовжує свою діяльність, попри те, що її окремі співвласники перебувають у санкційному списку ЄС. Як пояснили DW у міністерстві економіки Німеччини, контролюючі органи мають повноваження лише слідкувати за тим, щоби прибутки компанії не потрапляли кінцевим власникам, які перебувають під санкціями.
За дорученням Азарова і Курченка?
Утім, Олексія Азарова нещодавно виключили із санкційного списку, оскільки Генеральна прокуратура України не спромоглася просунутися у розслідуванні кримінальних справ проти сина Миколи Азарова - екс-прем'єра і близького соратника Віктора Януковича. Таким чином, прибуток Sparschwein Gas GmbH можна знову переказувати з Німеччини на рахунки співвласників. Водночас сам Сергій Курченко до країн ЄС на даний момент нев'їзний: він - у розшуку і санкційному списку. А Олексій Азаров - фігурант кримінальної справи в Австрії за підозрою у відмиванні коштів.
Австрійські правоохоронні органи підозрюють, що Курченко і Азаров відмивали кошти на торгівлі скрапленим газом через компанію LPG Trading, споріднену з німецькою Sparschwein Gas GmbH. Вже півтора року цю компанію підозрюють у відмиванні коштів і в Німеччині. Відповідну кримінальну справу розслідує прокуратура міста Ґера. Однак, як повідомили DW у прокуратурі, досі німецькі правоохоронці остаточно не довели, що за офшорними компаніями криються саме Сергій Курченко і Олексій Азаров. Утім, слідчі, вочевидь, близькі до цього - деякий час тому в рамках міжнародної правової допомоги вони отримали інформацію від австрійських колег. В Австрії ще рік тому встановили, що за підставними компаніями, яким належить LPG Trading, стоять Курченко і Азаров. Sparschwein Gas GmbH і LPG Trading мають одних і тих самих офшорних власників.
Може стати свідком
За інформацією німецької прокуратури, нині вивчається питання, чи були інвестовані у бізнес Sparschwein Gas GmbH кошти, отримані злочинним шляхом. Не виключено, що у цьому німецьким слідчим могли би допомогти свідчення колишнього топ-менеджера СЄПЕК Бориса Тимонькіна. Утім, слідчий, який веде цю справу, не відповів на запитання DW, чи буде він домагатися допиту Тимонькіна – "щоб не зашкодити слідству".
Очікується, що Борис Тимонькін до екстрадиції в Україну проведе у Німеччині щонайменше декілька тижнів або й місяців. Справу про екстрадицію розглядатиме суд.
DW. de