Попри зняття санкцій ЄС, слідство за підозрою у відмиванні коштів Олексієм Азаровим в Австрії не закрите. Утім, разом із Сергієм Курченком син екс-прем'єра, вочевидь, виходить сухим із води.
Нерухомість і активи Курченка і Азарова на Заході у бюджет України, імовірно, так ніколи і не потраплять
Прокуратурою Відня розслідуються кримінальні справи за підозрою у відмиванні коштів людьми з оточення екс-президента України Віктора Януковича - Олексія Азарова та Андрія Клюєва. Про це DW повідомила речниця прокуратури. "З цього приводу в рамках правової допомоги здійснюється співпраця з українськими колегами", - зазначили у Відні. Нещодавно про продовження розслідування можливих зловживань проти цих осіб DW повідомили і у Генпрокуратурі України.
Справи були відкриті ще минулої весни - паралельно із замороженням активів, згідно із санкціями ЄС проти оточення Януковича. Загалом в Австрії були заморожені активи на суму у шість мільйонів євро. Утім, якщо Адрій Клюєв залишається у санкційному списку ЄС, то син екс-прем'єра Миколи Азарова спромігся позбутися санкційного тягаря.
Вілли і фірми-прокладки
Як повідомили у прокуратурі Відня, арешт жодного майна або рахунків Олексія Азарова в рамках кримінальної справи за підозрою у відмиванні коштів не здійснювався. Таким чином, Азаров тепер матиме доступ до свого австрійського майна у повному обсязі. Йдеться, зокрема, про елітну нерухомість. Азаров володіє, як вдалося встановити DW, щонайменше, двома маєтками у престижному районі Відня. Один з них, за отриманою DW інформацією, має оціночну вартість майже у три мільйони євро.
Нерухомість - чи не єдине, що в разі доведення корупційних злочинів можна було би конфіскувати на користь України. Адже фірми Азарова в Австрії, як свідчать документи з реєстру підприємств, прибутку формально не приносили. Приміром, компанія LPG Traiding, якою Олексій Азаров володіє разом з "младоолігархом" Сергієм Курченком, при річному обороті у сім мільйонів євро за 2013 рік задекларувала понад 650 тисяч євро збитків, а також величезні борги.
Зріджений газ і офшори
Не виключено, що гроші виводилися в офшорні юрисдикції. Адже структура власності цієї компанії через підставних осіб вела у Нідерланди і далі на Кіпр. Формально сферою діяльності цієї фірми зазначено торгівлю зрідженим газом. Компанія займалася імпортом зрідженого газу з країн Східної Європи і реалізовувала його у країнах ЄС. Найімовірніше, до Німеччини. Споріднена з LPG Trading фірма - Sparschwein Gas досі веде у Німеччині бізнес з роздрібної торгівлі зрідженим газом.
До речі, німецькі слідчі вже більше року розслідують кримінальну справу за підозрою у відмиванні коштів. Утім, поки без видимих результатів. У прокуратурі Тюрінгії DW повідомили, що причетність Сергія Курченка та Олексія Азарова до газових заправок встановити досі не вдалося. Попри обмін з інформацією з австрійськими колегами, які заморозили тісно пов’язані зі Sparschwein Gas австрійські активи цих двох "бізнесменів" ще влітку минулого року.
Азаров може повертатися?
З перебігу слідства в Австрії випливає, що провідну роль в австрійському бізнесі з торгівлі зрідженим газом у тандемі Азаров-Курченко відігравав саме син колишнього голови уряду, який нині переховується від слідства у Росії. Адже Курченко у кримінальній справі у Відні не фігурує. Таким чином Курченко, в якого формально немає чого конфісковувати, залишається у санкційному списку ЄС. Натомість Азаров-молодший зі своїми маєтками не сильно і потерпав від санкцій.
Зокрема, оформлена на віденського юриста Фрідріха Бублу, якого австрійські ЗМІ називають "розпорядником майна Азарових", фірма Garda Handels- und Beteiligungs GmbH з річним оборотом у понад 11 мільйонів євро, ніколи так і не опинилася у списку заморожених активів. Влітку минулого року її переоформили на Костянтина Пивоварова - довірену особу Сергія Курченка. Пивоваров тривалий час обіймав керівні посади у футбольному клубі "Металіст", що належить Курченку.
Українські прокурори не винні?
Підставою для зняття санкцій з Олексія Азарова стало те, що на даний момент українськими правоохоронними органами не було знайдено достатніх доказів можливих злочинів. Так прокоментувало ситуацію джерело у ЄС. Таке припущення у коментарі DW висловила виконавча директорка Базельського інституту управління Ґретта Феннер. Її інститут займається консультуванням урядів і правоохоронних органів щодо протидії відмиванню коштів. Феннер консультує і українських прокурорів. "Я особисто високо оцінюю роботу українських правоохоронних органів. Мені хотілося би, аби в ЄС з більшим розумінням і терпінням ставилися до тієї складної ситуації, в якій доводиться працювати українським слідчим. Я однозначно не схвалюю скорочення санкційного списку ЄС", - зазначила швейцарська експертка.
Скільки терпіння у Євросоюзу щодо розслідування можливих фінансових злочинів інших осіб з оточення Януковича, стане відомо вже за три місяці. Згідно з рішенням Ради ЄС, саме на такий термін подовжили санкції проти Сергія Кюєва та низки інших фігурантів "списку Януковича".
http://www.dw.de/%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D1%8...l-3816-xml