Создать ответ 
 
Рейтинг темы:
  • Голосов: 0 - Средняя оценка: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Разом і до кінця. Напружені кінцівки Чемпіонатів України
Автор Сообщение
mymetall Не на форуме
Ветеран форума
*******

Сообщений: 3066
У нас с: 2012 Jun
Рейтинг: 1315
Сообщение: #1
Разом і до кінця. Напружені кінцівки Чемпіонатів України
Разом і до кінця. Напружені кінцівки Чемпіонатів України


Автор: Леон Вургафт, спеціально для UA-Футбол

Двадцять третій Чемпіонат України ще місяць тому вбачався найцікавішим в історії, адже тоді здавалося, що за чемпіонський титул ведуть боротьбу принаймні чотири команди. З того часу все змінилося, і жорстка боротьба за титул точиться лише між двома. Та все ж цей чемпіонат заслуговує на звання одного з найцікавіших та найнепередбачуваніших за 23 роки Незалежності. Не виключено, боротьба за звання Чемпіона України триватиме до останніх турів, і, можливо, закінчиться "золотим матчем". UA-Футбол згадує сезони Чемпіонату України в 21-ому столітті, в яких боротьба за чемпіонський титул була напруженою до кінця.

2000/01

Доволі довго конкуренцію фаворитам з Києва та Донецька складала й третя команда, якою став "Дніпро". Дніпряни тільки-но вийшли з кількарічної кризи, значно поступалися за фінансовими можливостями та досвідом двом грандам, але боролися практично до кінця. "Динамо" та "Шахтар" здобули чимало розгромних перемог, а "Дніпро" задовольнявся мінімальними (вже в першому колі у них було шість таких). По закінченню осінньої частини чемпіонату "Дніпро" відставав лише на три очка від обох лідерів. А за п'ять турів до кінця першості - на 5 очок від "Динамо" та 4 - від "Шахтаря".

Лише після поразки від донецького "Металурга" з рахунком 0-1 в 22-ому турі стало остаточно зрозуміло, що цього сезону чемпіонський титул все ж розіграють фаворити. І "Шахтар" виглядав значно краще. В трьох наступних матчах "гірники" здобули три перемоги з загальним рахунком 15-1, а динамівцям дві мінімальних перемоги над середняком та аутсайдером (одну з них - завдяки голу на останній хвилині) та нічию з "Карпатами" принесли три голи Флоріана Черната. В передостанньому турі діючий чемпіон здобув ще одну вимучену перемогу завдяки автоголу, цього разу над середняком "Таврією". А ось "Шахтар" несподівано не спромігся переграти на власному стадіоні київський "ЦСКА", який в підсумку посів п'яте місце, і втратив лідерство.

В останньому турі донетчани здобули перемогу в дербі і чекали на новини з Києва, де "Динамо" приймало "Дніпро". Кияни мали повну перевагу, але пропустили гол з контратаки і до 85-ої хвилини чемпіоном був "Шахтар". Хвилиною раніше Несмачний пробив практично з нульового кута, знаходячись посередині між лінією штрафного майданчика та лінією воротарського. Воротар відверто "проспав" цей удар, і перш за все саме він винен у цьому голі. А ще за хвилину після навісу з флангу та не надто сильного удару головою Микола Медін знову запізнився з кидком і не відбив цей м'яч. Олександр Мелащенко став головним героєм чи не найдраматичнішого сезону Чемпіонату України.

2001/02

"Динамо" та "Шахтар" одразу відірвалися дуже далеко від інших. В жовтні після невдалого виступу "Шахтаря" в Єврокубках тренер на той час лідера ліги Віктор Прокопенко був відправлений у відставку. Перенесені матчі "гірники" догравали під керівництвом Валерія Яремченка, а вже взимку команду очолив перший західноєвропейський фахівець в історії клубу - Невіо Скала, творець яскравої "Парми" 90-х та володар Міжконтинентального Кубку з "Боруссією" Дортмунд.

Героєм другої половини чемпіонату став криворізький "Кривбас" та його голкіпер Олег Остапенко. Команда, яка в першому колі пропустила від двох грандів 10 м'ячів і перебувала на останньому місці в лізі, в другому два тури поспіль зустрічалася з ними і двічі зберегла свої ворота "сухими", здебільшого завдяки просто героїчній грі воротаря. Тоді лідери вкрай рідко втрачали очки, тому такий "перфоманс" криворіжців спричинив ажіотаж.

За п'ять турів до кінця першості (14 команд, 26 турів) "Динамо" випереджало донетчан вже на чотири очки, і зважаючи на вкрай рідкі втрати очок лідерів, ім"я чемпіона здавалося відомим. Але сьомого травня все змінилося. Сергій Попов на 81-ій хвилині все ж пробив чергового воротаря-героя, яким тоді був голкіпер сімферопольської "Таврії" Ігор Бажан. І в той же день був госпіталізований головний тренер київського "Динамо" Валерій Лобановський. Ця подія, звичайно, вплинула на гравців команди, і через тиждень, за день до смерті легендарного тренера, кияни не спромоглися пробити того ж Бажана, хоча мали безліч нагод, і втратили дорогоцінні очки.

В матчі сезону в передостанньому турі в Донецьку динамівці виглядали погано, і господарі святкували перемогу з рахунком 2-0 завдяки двом автоголам. А в останньому турі у вкрай напруженому та нервовому матчі в Ужгороді (9 жовтих карток) "Шахтар" майже не створив небезпечних моментів у першому таймі, але в другому, на 53-ій хвилині після прострілу з флангу Анатолія Тимощука Олексій Бєлік в падінні головою забив єдиний гол у матчі. Легка перемога "Динамо" в Олександрії не допомогла. Вперше в історії "Шахтар" стає чемпіоном України!

[Изображение: 2073a1.jpeg]

2002/03

Невдача на європейській арені та поразка в Луцьку коштували Невіо Скалі місця головного тренера "Шахтаря" вже в першій частині сезону. Вкотре до керма повернувся Валерій Яремченко, який видав серію з восьми перемог, і "Шахтар" пішов на зимову перерву лідером. "Динамо" посідало лише четверте місце, що давало привід сподіватися на боротьбу кількох команд за чемпіонський титул.

В березні кияни відставали від донетчан вже на сім очок. Але відповіли вже власною серією з семи перемог, яку зупинила поразка в тому ж Луцьку. А в наступному турі "Волинь" переграла в гостях "Шахтар", тому до матчу 26-го туру в Києві "Динамо" та "Шахтар" підходили на відстані двох очок на користь "гірників" і далеко від інших. Прикрий автогол Пуканича, який в цьому матчі чомусь грав на позиції лівого захисника, приніс перемогу і перше місце господарям.

В наступних матчах динамівці не мали проблем з командами з Запоріжжя та Сімферополя, а ось в матчі проти "Арсенала", який боровся за місце в Єврокубках (29 тур), мали не менш ніж десять нагод вразити ворота суперників, але спромоглися забити єдиний гол в матчі лише після того, як "каноніри" залишилися вдесятьох. До того ж, гравець "Арсеналу" отримав жовту картку за симуляцію в штрафному майданчику, а пізніший вихід сам-на-сам був перерваний арбітром на лінії, зафіксувавшим сумнівний офсайд. "Шахтар" після двох легких перемог над аутсайдерами зіграв внічию проти "Таврії" в гостях з рахунком 3-3, пропустивши гол від Едмара за сім хвилин до кінця. Таким чином для того, щоб виграти чемпіонат, "Шахтарю" в останньому турі слід було перемагати "Арсенал" з різницею в дев'ять м'ячів і очікувати на поразку "Динамо" в Києві від останньої команди ліги - харківського "Металіста". Обидва матчі закінчилися впевненими перемогами фаворитів, і "Динамо" повернуло собі чемпіонський титул. В результаті Валерій Яремченко залишив "Шахтар" після семи років поспіль проведених на різних посадах в клубі.

2003/04

Новий недосвідчений німецький тренер "Шахтаря" Бернд Шустер (до цього ніколи не тренував в Вищих дивізіонах) почав сезон з десяти перемог поспіль (рекорд клубу) і донетчани очолювали турнірну таблицю до 19-го туру. Та вже на матч 23-го туру в Одесі вболівальники заготували банери з написами "Schuster, Goodbye", і тренер дійсно був звільнений після чергової поразки. На той час відстань від "Динамо" складала аж 9 очок, а "Дніпро", в свою чергу, відставав лише на одне.

"Шахтар" очолив досвідчений тренер Мірча Луческу, але румун висловив бажання поступово знайомитися з командою, тому до кінця чемпіонату командою фактично керував тренерський тандем Віктор Прокопенко-Мірча Луческу. Прокопенко проводив тренування, а Луческу визначав склад та тактику на гру. І несподівано "Динамо" почало втрачати очки. Таким чином, після 25-го туру кияни випереджали донетчан лише на 3 очки, а дніпропетровців - на 6.

Надалі "Дніпро" очікувано невдало відіграв кінцівку сезону і в підсумку відстав від другої команди аж на 13 очок. А "Динамо" мав в суперниках в останніх турах як бійців за Єврокубки ("Чорноморець"), так і середняків і аутсайдерів. Підопічні Олексія Михайличенка записали на свій рахунок 5 легких перемог з загальною різницею м'ячів 20-3, тож п'ять перемог "Шахтаря" виявилися недостатніми. І все ж в Донецьку не почувалися занадто погано, адже перші сім матчів Мірчі Луческу закінчилися сімома перемогами.

2004/05

Цього сезону "вічні дуелянти" залишилися самотніми практично з самого початку. Наприкінці першого кола донецький "Металург" ще зберігав уявну інтригу (сім очок від лідера), але після останнього туру відстань склала аж 31 очко. "Шахтар" почав цей сезон не менш потужно, ніж минулий, натомість "динамівці" почали погано як в лізі, так і в Лізі Чемпіонів, і Олексія Михайличенка на посаді головного тренера змінив Йожеф Сабо. Досвідченому фахівцю вдалося налагодити гру і довго триматися на відстані лише в одне очко. Щоправда, після прикрого вильоту з Ліги Чемпіонів поширилися чутки про конфлікти між тренером та гравцями, і після 25-го туру "Динамо" відставало від лідера вже на чотири очки, виграючи з великими труднощами та втрачаючи очки з аутсайдерами. Щоправда, й "Шахтар" виглядав блідо.

Надалі "Шахтар" переграв аутсайдера з Полтави лише з мінімальним рахунком завдяки грі воротаря "Ворскли" Долганського, легко впорався з донецьким "Металургом", а от перемога над "Дніпром" була скандальною. В першому таймі гості з Дніпропетровська безперечно переграли по грі донетчан, але арбітр матчу не зарахував гол, а згодом призначив сумнівний пенальті у ворота дніпрян, реалізований Жадсоном. В другому таймі "Шахтар" вже виглядав значно краще, забив другий гол і здобув таку важливу перемогу.

[Изображение: 1534_mt_max.jpg]

Важка перемога над непоступливим "Чорноморцем" Семена Альтмана в Одесі, здобута в останні 15 хвилин, забезпечила донетчанам чемпіонський титул за тур до кінця першості. А в останньому турі в "класичному", яке вже не мало значення, на власному стадіоні переміг "Шахтар" з рахунком 3-2.

2005/06

В сезоні 2005/06 відстань між двома лідерами та "простими смертними" ще збільшилася. Єдиною поразкою "Шахтаря" протягом сезону стала поразка в матчі проти "Динамо", а кияни поступилися лише "Дніпру". І знову одна з команд змінила тренера на початку сезону, і знову цією командою стало "Динамо". Поразка від "Туна" в Кваліфікації Ліги Чемпіонів та нічиї вдома проти "Іллічівця" та запорізького "Металурга" - і Леоніду Буряку вказали на двері. Зміна тренера знову пішла на користь, і Анатолій Дем'яненко зумів вивести команду на перше місце після вищезгаданої перемоги над "Шахтарем".

Після 25-го туру "Динамо" випереджало "Шахтар" на 3 очки. Та несподівано кияни спіткнулися на кризовому "Дніпрі", який опинився в середині турнірної таблиці. Лідер володів ініціативою протягом матчу, але не створив практично жодного небезпечного моменту, наприкінці матчу збився на навалу, і гості з рідких контратак забили два голи на останніх хвилинах матчу. В 29-му турі кияни не спромоглися переграти в гостях "Таврію" Михайла Фоменка, хоча мали безліч нагод зробити це (можливо, вплинула відсутність провідних форвардів Клебера та Рінкона).

Тим часом й в "Шахтаря" відібрав очки його колишній тренер. Віктор Носов та його "Ворскла" виглядали дуже непогано в Донецьку і не дозволили іменитим господарям створити велику кількість небезпечних моментів. А матч в Маріуполі проти "Іллічівця" закінчився сумнівним пенальті в ворота господарів та фінальним свистком арбітра за секунду до результативного удару гравця "Іллічівця". Матч останнього туру "Динамо" - "Шахтар" закінчився яскравою нічиєю 2-2, (після першого тайму - 2-0 на користь "Динамо") і був призначений золотий матч, який відбувся в Кривому Розі. Після 120-ти хвилин не менш яскравої боротьби титул чемпіона святкував "Шахтар" завдяки голу Джуліуса Агахови на 100-ій хвилині (незважаючи на перевагу "Динамо" за головними статистичними показниками).

2007/08

Чергова зміна тренера в "Динамо", і знову на початку сезону. В вересні Йожеф Сабо змінив Анатолія Дем'яненка. На той час кияни відставали від першого місця на сім очок, і конкуренцію "Шахтарю" складав лише "Дніпро". Підопічні Олега Протасова протягом більшої частини чемпіонату знаходилися на відстані в 4-6 очок від "гірників". Згодом на тлі постійних суперечок, відсутності дисципліни та майже повного розвалу командної гри "Динамо" залишив й Сабо, його тимчасово замінив Олег Лужний, а весняну частину чемпіонату кияни почали з новим тренером - Юрієм Сьоміним.

[Изображение: 2011-07-03__IMG_5100_ua.jpg]

"Дніпро" почав програвати і після 25-го туру поступався третім місцем "Металісту", а "Динамо" вже випереджав "Шахтар". Перенесений матч з "Зорею" дозволив підопічним Луческу повернутися на перше місце, і до кінця чемпіонату вони здобули чотири легкі перемоги над середняками та аутсайдерами та одну важку - "Кривбас" доволі вдало оборонявся і мав чудові шанси забити, і долю матчу вирішив єдиний гол Фернандіньо на 79-ій хвилині. Бразилець в тому епізоді обіграв двох захисників. Календар "Динамо" був не менш легким, а перемоги - не менш впевненими. Лише середняк "Ворскла" був переграний завдяки голу на останній хвилині. В останньому турі "Шахтар" розгромив донецький "Металург" на власному полі з рахунком 4-1, а "Динамо" зіграло в Харкові проти "Металіста" внічию. В підсумку "Шахтар" виграв чемпіонат з перевагою в три очки.

2009/10

"Динамо" під керівництвом нового головного тренера Валерія Газзаєва почало сезон вдало і захопило лідерство в лізі. Відрив від "Шахтаря" іноді сягав шести очок. Від останнього ненабагато відстав "Металіст". Після перемоги "Динамо" над "Шахтарем" в Києві з рахунком 3-0 харків'яни опинилися на другому місці, і за підсумками першого кола відстань між лідером "Динамо" та третьою командою в лізі - "Шахтарем" - становила два очки. "Металіст" відстав вже в кінці осені, а навесні падіння харків'ян продовжилося, і чемпіонат підопічні Маркевича закінчили на відстані 15 очок від чемпіона.

Після 24-го туру "Динамо" повернуло собі першу сходинку, хоча лише за різницею м'ячів. Наступні три матчі "Шахтар" провів проти аутсайдерів і доволі легко взяв 9 очок, не докладаючи особливих зусиль. А "Динамо" переграло "Дніпро" в Києві завдяки сумнівному вилученню (гості виглядали якщо не краще за суперника, то аж ніяк не гірше), а вже в наступному турі поступилося в гостях "Карпатам" Олега Кононова практично без варіантів, хай і з різницею в один м'яч. Роман Зозуля тоді був вилучений з поля за симуляцію (обидві жовті картки не були стовідсотковими). Завадила діючому чемпіону й травма Андрія Шевченка та чергові "вибрики" Артема Мілевського, який в кінцівці свого чи не найуспішнішого сезону в кар'єрі більше симулював та сперечався з арбітрами, ніж грав.

[Изображение: 2073b2.jpeg]

Тож в матчі 29-го туру в Донецьку динамівці були зобов'язані перемагати. Матч, в якому арбітр показав гравцям команд 8 жовтих карток, пройшов за переваги донетчан і закінчився їх перемогою з рахунком 1-0, яка забезпечила титул чемпіона за тур до кінця.

2011/12

В сезоні 2011/12 обидва українських гранди вкрай невдало виступали в Єврокубках. "Шахтар" виглядав безпорадним в доволі слабкій групі Ліги Чемпіонів з "Зенітом", "Порту" та "АПОЕЛем", а "Динамо" не вийшов з групи Ліги Європи, поступившись "Стоку" та "Бешикташу" і не перегравши бодай одного разу тель-авівський "Маккабі". В лізі як "Шахтар", так і "Динамо", демонстрували значно кращі результати і не відпускали один одного. А їх, в свою чергу, не відпускав харківський "Металіст", який знаходив необхідний баланс між Лігою Європи та УПЛ, здебільшого через доволі легких суперників в групі та 1/16 ЛЄ.

Після першого кола між "Шахтарем", "Динамо" та "Металістом" встановилася відстань в два очки. Кияни та харків'яни не зазнавали поразок, а донетчани програли лише тому ж "Металісту" в Донецьку. До кінця осені "Металіст" втратив ще три очки відносно лідерів, тож продовжував триматись на небезпечній відстані. І все ж навесні, отримавши вже серйозних суперників в Лізі Європи, харків'яни почали відставати. В кінці березня підопічні Мирона Маркевича втратили шанси поборотися за чемпіонський титул. А за 5 турів до кінця турнірну таблицю очолювало "Динамо" з перевагою в три очки.

[Изображение: 119933__max_gal.jpg]

В 26-ому турі відбувся пам'ятний матч в Донецьку імені суддівства Юрія Вакса. В першому таймі крім скандального вилучення Гармаша згадати нема чого. Гра була рівною та нецікавою, хай і напруженою. А ось другий тайм залишився за підопічними Мірчи Луческу, хоча й кияни мали чудові нагоди забити. Надалі "Шахтар" мав очікувані проблеми лише в матчі з "Металістом" в Харкові (2-1), інші були виграні без жодних проблем. А ось кияни почали грати значно гірше, ніж до "матчу сезону" (можливо, скандал вплинув), і втрата очок в сусідньому з Донецьком Луганську вирішила долю чемпіонського титулу. Слід відзначити, що в цьому матчі "біло-сині" виглядали блідо, не створили достатню кількість небезпечних моментів і не награли на перемогу проти організованої оборони "Зорі". "Шахтар" виграв третій титул Чемпіона України поспіль.

***
фото - ФК "Шахтар", ФК "Дніпро", UA-Футбол

[Изображение: 77577.gif] Регистрация на форуме по ссылке. Пока
2014-05-02 11:46
Найти все сообщения Цитировать это сообщение
KhaM Не на форуме
форумчанин
******

Сообщений: 1844
У нас с: 2014 Jan
Рейтинг: 1260
Сообщение: #2
 
С прочитанным вспомнил прошлый сезон, где тоже судьба 'сильвера' решалась в самых последних турах.
(не без 'Таврии') Smile

Харків- це Україна!
2014-05-02 12:37
Найти все сообщения Цитировать это сообщение
Создать ответ 


Переход:


Пользователи просматривают эту тему: 1 Гость(ей)