Неординарний персонаж або як Тайсон до зірок піднімався
Автор: Ігор Семйон,
UA-Футбол
Класні команди мають у своєму складі класних гравців. І не дивно, що ці гравці стають трансферною ціллю більш багатих та амбітних клубів. Те, що "Металіст" втратив Тайсона, викликало у багатьох вболівальників харківського клубу негативні емоції, адже їх команда втратила значну частку того самого класу. В якості незначної розради може слугувати обіцянка нового власника, який заявив, що до виручених коштів додасть певну суму і "Металіст" підсилиться двома гравцями, рівними Тайсону за майстерністю та потенціалом.
Бразильський чарівник мяча, виступаючи за харківську команду, був одним з кращих футболістів свого амплуа в чемпіонаті України. А вдалі виступи харків’ян в цілому, і Тайсона зокрема, в Лізі Європи привернули до футболіста увагу скаутів кількох європейських клубів. Та футбольна доля поки що не дозволила Тайсону спробувати свої сили в одному з топових чемпіонатів Старого Світу, а одягла його в помаранчево-чорну футболку донецького "Шахтаря". Добре це чи погано? На даний час це питання риторичне.
Барселлос Фреда Тайсон переїхав до Харкова влітку 2010-го з бразильського "Інтернасьоналя". Так, футболіст був однією з потенційних зірок місцевого футболу, однак побоювання, що бразилець стане просто "одним із" численної латиноамериканської діаспори слобожан, все-таки були. Та дуже скоро проявились всі таланти Барселлоса – і не тільки футбольні. Вибухова швидкість, філігранна техніка, поставлений удар супроводжувались підвищеною емоційністю гравця, його незвичною мімікою і запальними танцями. Все це зробило Тайсона улюбленцем харківської публіки, в свідомості якої відклався образ не тільки Тайсона-футболіста, а й Тайсона-шоумена, Тайсона-символу "Металіста".
Фото - Денис Руденко
Як говорили в стародавньому Римі – подавайте хліба та видовищ. Вболівальникам мало просто яскравої футбольної гри, справжніми кумирами стають гравці із незвичними особливостями характеру і з неординарною поведінкою на полі. Примхливість, емоційність Тайсона прийшлась до душі українському люду, але саме складний норов своєї зірки часто заважав шестиразовому бронзовому призеру української першості.
Початок харківської кар’єри для Тайсона виявився краще не придумаєш. Футболіст швидко завоював довіру Мирона Маркевича, став одним з лідерів колективу і натхненником харківських вболівальників. Бразилець, навіть, став творцем історії, адже саме Барселлосу належить найшвидший гол українських клубів в єврокубках.
Однак останні півроку в пресі все частіше висвітлювалась інформація про складнощі, з якими Тайсону доводилось зіштовхуватись в "Металісті". Українські будні, непорозуміння з партнерами, сумування за батьківщиною все більше відштовхували футбол для Тайсона на другий план. Єдине, що могло повернути бразильця до тями – це зміна обстановки, про що в своїх інтерв’ю не раз відзначав Мирон Богданович. Найбільш реальними для Фреди були два вектора продовження кар’єри – лондонський "Челсі" та донецький "Шахтар".
Фото - ФК "Шахтар"
Романа Абрамовича не раз помічали на трибунах ОСК "Металіст" під час матчів харківського клубу. Та й теплі стосунки росіянина з екс-президентом "Металіста" Олександром Ярославським лише підігрівали домисли вітчизняних і закордонних ЗМІ про можливий переїзд талановитого футболіста на Туманний Альбіон. Але конкретика від керівництва "Челсі" з'явилась лише в це міжсезоння і здавалось, що Тайсон за крок від підписання контракту з "аристократами". Не склалось, і все, що залишається зараз – це розглядати причини нездійснення цього трансферу. З'явилась інформація, що "Шахтар" перебив пропозицію "Челсі" кращими фінансовими умовами. Та в це віриться мало. Більш реальною бачиться ситуація, за якої новому наставнику "пенсіонерів" – Рафі Бенітесу – просто не були потрібні послуги гравця з українського чемпіонату. Іспанець має в своєму розпорядженні трійку надталановитих футболістів, які мало в чому поступаються нашому герою.
Щоб там не говорили "доброзичливці", але перехід в "Шахтар" – все таки крок вперед для Тайсона, хоч бразилець і виявляв бажання покинути Україну. Хоча не варто забувати і приклад Девіча, переїзд якого по тому ж самому маршруту теж вважався позитивним витком у розвитку кар’єри. Насправді, виявилось, що Марко просто додав складності у своє футбольне життя і навряд чи сидіння на лавці "Шахтаря" для форварда збірної України є прийнятнішим, ніж гра за основу "Металіста".
Втім, шансів на те, що Тайсона спіткає більш успішна участь Донецьку, значно більше. Мірча Луческу вміє працювати з проблемними бразильцями (хоча, час від часу, й досвідченого румунського тренера спіткають провали у вигляді "незапланованих втеч"). Допомогти в адаптації до нової команди екс-гравцю "Металіста" має також численна бразильська діаспора "гірників". Накінець, тактика "Шахтаря" просто створена для колишнього харків’янина – ті же мережива атак, стрімкість та нестандартність дій.
Фото - Денис Руденко
Та все ж, найбільше буде залежати від самого Тайсона. Перебування у складі харківського клубу показало, що при достатній мотивації і потрібному налаштуванню бразилець просто не помічає своїх суперників і здатний створити проблеми будь-яким захисникам. Починаючи свій донецький етап кар’єри, налаштування Барселлоса на гру має зашкалювати, а від цього виграє і "Шахтар", і сам Тайсон. А далі, коли гравець почне проявляти свої примхи, буде самий час, щоб відправити його в якийсь "Челсі"…
Трансфер, який, до речі, побив всі внутрішньоукраїнські цінові рекорди (якщо вірити ЗМІ – 22 млн доларів, а тепер перекладіть на гривні, 176 мільйонів - для України це як трансфер Роналду до Реалу), поки що виглядає корисною дією для всіх сторін угоди. "Шахтар" підсилив склад, цим самим компенсуючи можливий демарш Вілліана перед важливими матчами Ліги Чемпіонів, Тайсон отримав нагоду закріпитись на більш високому рівні, а в нового керівництва Металліста з‘явилась унікальна можливість не на словах, а на ділі підтвердити свої амбіції. Втрата основного виконавця має показати, наскільки новий президент вміє діяти швидко, рішуче і виважено.