Нестабільний фінансовий клімат, проблеми у керівництві клубу, різкий відтік ключових футболістів з «Металіста» і, як наслідок, слабкі результати команди як у внутрішній першості, так і на євроарені, все це підштовхує лідера харківського колективу Клейтона Шав'єра пакувати речі і вибирати між кількома варіантами продовження кар'єри.
Розмови про те, що бразилець може покинути команду почались ще наприкінці минулого сезону, коли через загострення політичної ситуації в Україні «Металіст» почали масово покидати головні латиноамериканські зірки команди. Без них «жовто-сині» миттєво перетворились на середняка, а залежність команди від Шав'єра стала життєвоважливою. Харків'яни показували результат лише тоді, коли на полі був Клейтон.
З 13 матчів «Металіста» в УПЛ Шав'єр взяв участь у 9. З них 4 перемоги, 3 нічиї та 2 поразки, а це 15 очок з 19, які наразі має харківська команда. Крім того Клейтон є найкращим бомбардиром команди з 8 голами в активі.
Показник результативності плеймейкера «Металіста» в цьому сезоні один з найвищих в українській першості. Щоб відзначитись 8 разів Шав'єру знадобилось 810 хвилин проведених у 9 матчах. До прикладу Андрію Ярмоленку аби зрівнятись з бразильцем по кількості голів знадобилось 1024 хвилини у 13 матчах.
Якщо абстрагуватись від цифр і статистики та поглянути на малюнок гри «Металіста» з Шав'єром і без, то сміливо можна заявити, що це дві різіні команди. З однієї сторони добре, що у «Металіста» є гравець, який веде гру і може вирішити долю матчу на індивідуальній майстерності. З іншої - коли Шав'єр травмований, що частенько буває з бразильцем, то команда стає розбалансованою і втрачає думку, як в оборонних діях, так і в конструюванні атак.
Отже, один за найкращих гравців УПЛ на порозі зміни місця роботи. На Шав'єра претендують як українські клуби, так і закордонні. Які варіанти є у бразильця і що для нього може бути більш прийнятним поговоримо далі.
1. Перехід у «Шахтар». Мірча Луческу неодноразово в літній трансферний період розхвалював майстерність та футбольний інтелект Шав'єра, що схиляло до думки про трансфер бразильця до стану «гірників». Проте тоді щось не зрослось і от тепер «Шахтар» знов претендуватиме на бразильського хавбека. На фоні ініціатив Фреда, Бернарда і Фернанду покинути клуб взимку прихід Клейтона здається цілком можливим з фінансової точки зору. Шав'єр би однозначно не був зайвим у тактичних побудовах «Містера» і міг би з легкістю зайняти досі проблемне місце другого опорника. В такому разі Степаненко або Фернанду сконцентувались би на суто оборонних діях, а Клейтон відповідав би за перший пас, вихід з оборони в атаку та деригування грою з глибини поля.
Для Шав'єра цей варіант є практично ідеальним, адже «Шахтар» клуб, який майже кожного сезону виступає в Лізі чемпіонів і бореться за «золото» України. Також цей перехід вигідний з фінансової точки зору, ну і звісно ж через велику бразильську сім'ю «гірників». Окрім цього в «Шахтарі» виступають чудово знайомі Клейтону Тайсон, Марлос та Азеведо, що теж грає немалу роль.
2. Перехід у «Дніпро». Хоч керівництво «синьо-білих» заявляє про неготовність витрачати великі гроші на підсилення команди взимку, трансфери «Дніпра» все одно очікуються. Адже керівники клубу чудово розуміють, що амбітний наставник Мирон Маркевич не затримається надовго в клубі, який не прагне до високих досягнень, а їх не буде без відповідного підбору футболістів.
Маркевич незадоволений відсутністю плеймейкера в команді, після відходу Джуліано, а також наставнику не подобається відсутність конкуренції, адже на лавці в «Дніпра», за словами спеціаліста, знаходяться виконавці, які можуть лише послабити гру.
В своїх коментарях про вкрай важливу доукомплектацію складу Мирон Богданович найчастіше згадував якраз ім'я Клейтона Шав'єра. Придбання для «дніпрян» було б дійсно прекрасним, адже Шав'єр знає український футбол і його не треба вмовляти їхати в Україну з-за кордону. Ну звісно ж важливе вміння Маркевича використовувати найкращі якості Шав'єра виходять на перший план. Адже свого часу спеціаліст будував навколо цього футболіста «Металіст» і досяг з ним великих успіхів.
Щодо надвисокої ціни на Шав'єра, то це скоріше просто «відмазка» керівництва «Дніпра», яке на певний період втратило інтерес до чемпіонства і ще донедавна такої бажаної Ліги чемпіонів. Адже, якщо клуб прагне великих досягнень, то він завжди знаходить можливості (приклад «Динамо» і «Шахтаря»), а не відмовки.
Місце у складі для Шав'єра, схоже, Маркевич матиме завжди і придбання бразильця мабуть стане більш важливим для ігрових схем тренера, ніж відхід Коноплянки.
Для Шав'єра цей варіант теж є доволі привабливим, проте бразильцю вже 31 рік і він безперечно хотів би вигравати титули і спробувати сили у Лізі чемпіонів, а це поки для «Дніпра» є нездійсненною мрією.
3. Переїзд до Бразилії. Багато бразильських майстрів після 30 років повертаються насолоджуватись футболом на Батьківщину. Шав'єр мав пропозиції від кількох бразильських грандів про трансфер, але залишився у Харкові з надією виграти УПЛ і досягти успіхів у єврокубкових турнірах.
Нинішня ситуація може підштовхнути Клейтона на повернення у сонячні рідні краї, адже ситуацію в українському футболі, як і в країні вцілому досить нестабільна.
4. Забезпечення старості. Ще пару сезонів назад Шав'єр мав пропозиції від заможних клубів з аравійського півострова. Футбол у тих краях стрімко розвивається, а брак грошей чи холодні зими не грозять. Одним словом - стабільність, яку так полюбляють спортсмени.
Проте, схоже, у «Металісті» Шав'єр чи не єдиний хто стабільно, без затримок отримує гонорар, який є чи ненайбільшим в клубі. Тому Клейтон поки не поспішає завершувати ігрову кар'єру і набивати гаманець купюрами.
З іншої сторони у терпніння є свої межі і бразилець може просто фінансово підстрахуватись, перебравшись до одного з заможних аравійських клубів.
5. Залишитись в «Металісті». Звісно жоден тренер і керівництво жодного клубу не схоче втрачати гравця такого високого рівня як Шав'єр, який у «Металісті» є системостворюючим. Проте, коли клуб переживає не найкращі часи, то вигідно продати свого лідера - є життєвоважливою опцією. До того ж вже давно зрозуміло, що «Металіста» Маркевича Рахаєв вже не поверне і треба починати перебудуву у команді, змінюючи старе покоління гравців на нових. «Металіст» вже заявляв, що почав активну роботу з пошуку талантів «на вулицях» і у власній академії. Тому треба йти цією дорогою, перетерпіти важкий період перебудови і врешті постати оновленим амбітним, голодним до перемог колективом.
Для Шав'єра залишатись у «Металісті», відверто кажучи, взагалі не варіант. Команда на ділі не бореться ні за що і доля клубу невідома, навіть найближче його майбутнє виглядає досить розмито і туманно.
Бразилець може залишитись в Харкові лише за умови, якщо ніхто не запропонує клубу прийнятні умови трансферу взимку. Тоді Шав'єру доведеться працювати і надалі у «Металісті», виконуючи контракт.
Що вибере один з найкращих гравців чемпіонату України, в якій футболці він продовжить виступи у майбутньому, побачимо вже зовсім скоро, адже трансферна зима наближається.
Футбол 24
http://vk.com/club4865201?z=photo-486520...01_1328038